انید ماری بلایتون
  • ۰۵ آذر ۱۳۹۷

انید ماری بلایتون (Enid Mary Blyton) 11 اوت 1897میلادی در دولویچ شرقی لندن به دنیا آمد و در 28 نوامبر 1968میلادی در همپستید لندن درگذشت. او از نویسندگان محبوب ادبیات کودک و نوجوان انگلیسی است که شماری از داستان‌هایش را با نام مری پولاک (Mary Pollock) نوشته ‌است.
انید پس از پایان تحصیلات معلم شد اما در وقت فراغت داستان می‌نوشت و شعر می‌سرود. او از سال 1959میلادی به دلیل بیماری فعالیت‌های خودرا کم کرد. این نویسندهٔ پرکار در سال‌های پایانی زندگی، حافظه‌اش را از دست داد. او یکی از سه نویسنده‌ای است که آثارشان به بیش‌ترین زبان‌های دنیا ترجمه شده و کار ترجمه و انتشار این آثار پس از مرگ او نیز ادامه پیدا کرد.
نخستین اثر او مجموعه شعری بود که در سال 1922میلادی منتشر شد و بعد از انتشار این کتاب بود که او نوشتن را جدی گرفت. کارهای بعدی بلایتون بازنویسی قصه‌های بومی و بعدها داستان‌نویسی بود و پس از گذشت سال‌ها به یکی از پرکارترین ‌نویسندگان بدل شد؛ به‌طوری‌که گفته می‌شود در دههٔ 1950میلادی، هر ساله به‌طور متوسط 50 عنوان از کتاب‌هایش منتشر می‌شد. داستان‌های بلایتون به 90 زبان زنده جهان ترجمه شده و می‌شود و کودکان و نوجوانان جهان بیش از 600میلیون نسخه از کتاب‌هایش را خوانده‌اند.
از ویژگی‌های آثار انید بلایتون این است که قهرمانان کودک و نوجوان داستان‌هایش با کم‌ترین کمک از سوی بزرگسالان به ماجراجویی می‌پردازند و افرادی شایسته و متکی به خود به‌شمار می‌روند. تخیل، از دیگر ویژگی داستان‌های بلایتون است.
دو کتاب از آثار بلایتون که انتشارات نگارینه چاپ و نشر کرده است؛
کتاب‌های نامه‌های اسراآمیز (The Mystery of the Strange Messages) و فکر می‌کرد باهوش است! (Little Animal stories) را انتشارات نگارینه در اختیار خوانندگان کودک و نوجوان قرار داده است.