رابرت مانچ
  • ۲۹ آبان ۱۳۹۷

رابرت مانچ در روز 11 ژوئن 1945 میلادی در پیتسبورگ پنسیلوانیا متولد شد. او در سال 1969 از دانشگاه فوردرام کارشناسی هنر و از دانشگاه بوستون در سال 1971 مدرک کارشناسی ارشد انسان‌شناسی گرفت.
او مطالعه و تحصیل خود را در علوم مذهبی ادامه داد تا کشیش عیسوی شد. او پس از کار در یتیم‌خانه‌ها و مراکز نگهداری روزانه تصمیم گرفت با بچه‌ها کار کند و به همین انگیزه کارشناسی ارشد آموزش و پرورش از دانشگاه تافتز در سال 1973دریافت کرد. در سال 1975، او به کانادا رفت تا در مهد کودک دانشگاه گلف انتاریو کار کند. او هم‌چنین در گروه مطالعات خانواده در دانشگاه گلف به عنوان سخنران و به عنوان استادیار تدریس کرد. در گلف، او تشویق شد که بسیاری از داستان‌هایی را که با بچه‌ها کار کرده بود، منتشر کند.
یکی از مشهورترین کتاب‌های مانچ «تا هستم و هست دارمش دوست» است که فقط چهار بار در سال 2001 منتشر شد. از همین کتاب‌ در همان سال 6.97میلیون جلد منتشر شد. تا کنون از این کتاب بیش از 30میلیون نسخه فروخته شده است.
مانچ سه فرزند دارد: جولی، اندرو و تییا.
انتشارات نگارینه هم از رابرت مانش تا کنون کتا‌ب‌های «جانمی! باز هم کلوچه‌های میوه‌ای!»، «بچه تمساح» منتشر کرده است و کتاب‌های «تا هستم و هست دارمش دوست»، «شاهزاده خانمی با پیراهن کاغذی»، «50 درجه زیر صفر»، «هواپیمای آنجلا»، «خانواده خوب و تمیز مثل ما»و «جاناتان همه جا را تمیز کرد، بعد صدایی شنید» را در دست چاپ دارد.